site stats
"Çetrefilli Sorulara Gözüpek Yanıtlar"
urbanebula.jpg
5 Ocak 2010 14:11


Yeni tasarım araçları mimarlık ve mühendisliği nasıl dönüştürüyor?

“ Öncelikle, mühendisler bir anda daha önce yapamadıklarını yapabilmeye başladılar. Bunu bir silah değil bir araç olarak görmekte yarar var. İyi tarafı zaten bunu bir araç olarak algılamakta. Bazı şeyler hakkıyla incelenebiliyor artık. Önceleri bazı elemanların ne yöne bükülme eğilimi olduğunu kabaca görebiliyorken, artık X-ray gibi, malzemenin içine kadar girebiliyorsunuz. Bu yüzden "fazla mühendislik" (over-engineering, gereğinden fazla karmaşık ve fazla elemanlı çözümleme) için hiç bir mazeret yok. Bu, araçların sağladığı en önemli yararlardan biri.

İkincisi, mühendisler her zaman, tarihte de iki boyutlu çalışıyorlardı. Mimar bir takım şeyler üretir ve daha sonra iki boyuta aktarır. Sanırım bu araçlar düşünüş biçimlerini değiştirir oldu. Genç mühendislerin üç boyutu çok daha hızlı kavrayabildiğini görüyoruz. Artık gerçekten kapı vs nerede bilmemek bir bahane olmaktan çıktı. Mühendislik dünyasında araçlar artık mükemmelleşiyor, sürekli değişiyor ve herşeyi hızlandırıyor.

Zaha Hadid'le bir projemiz var, Phæno Science Center. Dört sene önce ilk analizleri yaptığımızda sonuçlar 42 saniyede ortaya çıktı. Bundan altı sene önce, bilgisayarda aynı analizleri yapmak binlerce gün alırdı. Bilgisayar yerine insan gücü kullanırsak hesaplar iki, üç sene sürerdi. Sürekli bir etkileşim halinde olabiliyoruz ve her seferinde bir değişim ya da yakalanması gereken bir nokta oluyor. Bence bu bizim için bir devrim.

Mimarlar için en önemli şey görseller ve artık bunları çok çabuk üretebilir oldular. Bu hem iyi hem kötü bir şey çünkü müşteriler artık bir gün içinde üç boyutlu halini görmeyi bekliyorlar. Sonunda binanın ruhunu ve ölçeğini kavrayamadıkları için bu bir problem, ama yine de görsele bayılıyorlar. Bu mimarlar açısından bir sorun. Sanırım Rem, Chipperfield gibi önemli mimarlar hala bilgisayarın yanında fiziksel modellerle de çalışıyorlar. Fakat bazı mimarlar da buna karşılar, bilgisayarı tercih ediyorlar çünkü ucuz. Mimarlık için bu mesleğin değeri haline geldi, çünkü müşteriler onlardan etrafında gezinebilecekleri üç boyutlu modeller yapmalarını bekliyor. Şu açıdan da bir hayal kırıklığı: Londra'da Waterloo Tren İstasyonu yapıldığında kimse şaşırmadı, çünkü bilgisayar ekranında hepimiz aynen görmüştük. Tasarımda hiç bir ruh yok.

Mimarlar için bazı dezavantajları var, iyi tarafı ise dünyanın herhangi bir yerinde çalışabilirler, yazılımda hepsi veriliyor.

Son üç-dört yıldır ofisimizdeki mühendislerin el eskizleri yaptıkları özel atölyeler düzenliyoruz. Çünkü her biri tüm araçları, yazılımları kullanabilen uzmanlar olmalarına karşın el çizimi yapan bir sanatçıyla her ay yapılan grup atölyelerinde dijital ile analog arasında nasıl bağlantı kurulabileceğini öğreniyorlar. Dijital dünya, zihinlerini o kadar çok açıyor ki çoğu zaman insanın beyin-parmak-kalem arasındaki aktarımının önemini unutuyorlar.

Ayrıca bu yeni araçlar kimi zaman zihinleri o kadar çok açıyor ki sezgisel olarak projelere bakamayan mühendisler yetişmesine neden oluyor. Birçok mühendisin bu tarz bir sorunu yok çünkü zaten bilgisayarı, yaptıkları işi hesaplamalarla kanıtlamak için kullanmaya alışıklar. Fakat genç mühendisler çözüm hakkında bir fikirleri olmadan bilgisayar başına oturuyor ve bilgisayar çözümün ne olduğunu gösterirse öyle olduğunu sanıyorlar. Sezgilerine hiç danışmadan bu çözümü benimsiyorlar. Aynı problemlerin mimarlar için de geçerli olduğunu düşünüyorum.

Diğer bir sorun, bilgisayarın gösterdiği her şeye inanılıyor olması. Bugün mimarlar, araçları bu mantıkla kullanıyorlar; bu tehlikeli çünkü araçları istediğinizi söylemeleri için manipüle edebilirsiniz. Bir dizi diyagram oluşturuyor ve aralarından seçtikleri, bilgisayar marifeti olduğu için onun yeterince iyi olduğunu düşünüyorlar. ”

Urban Nebula ©Zaha Hadid Architects, 2007, Fotoğraf: Luke Hayes / Hanif Kara'nın röportajı XXI Mimarlık Tasarım Mekan Dergisi Ocak sayısında okunabilir.

SOSYAL MEDYAYENİ MİMAR BÜLTEN

Yorumlar ve haberler hakkında e-posta almak için bültenimize kayıt olun.