site stats
"Çetrefilli Sorulara Gözüpek Yanıtlar"

Nevzat Sayın

ÖZGEÇMİŞ
ns_2.jpg

1954’de Hatay-Dörtyol’da doğdu. 1978 yılında Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. 1980 – 1984 yılları arasında okul sonrası eğitim için Cengiz Bektaş ile çalıştı. 1985’ten beri kendi mimarlık atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor. Bursa Uludağ Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde proje stüdyosu yürütücülüğü yaptı. Bilgi Üniversitesi mimarlık yüksek lisans programının kurucu üyesi. Türkiye’deki mimarlık okullarında yaz okulu ve jüri çalışmalarına katılıyor. Ulusal Mimarlık Ödülleri aldı. Ağa Han Mimarlık Ödüllerine 4 defa aday gösterildi. 2004 yılında ‘’Nevzat Sayın Düşler Düşünceler İşler’’ adıyla kitabı yayınlandı.

YAZILAR
Toplam 1 sayfa, 4 yazı

İnanmakla mimar olmak arakesitini aramak

Kayseri Belediyesi ile Kayseri Mimarlar Odası'nın açtığı Cami Mimarisi Üzerine Fikir Yarışması sonuçları hakkında jüri üyelerinden Nevzat Sayın ile görüştük. (Söyleşi: Hülya Ertaş)

Malzemeyle Düşünmek...

Nevzat Sayın, Umur Matbaa ve Kırtasiye Projesi deneyimi üzerinden malzemeye ve detaya yaklaşımını anlatırken, malzeme seçiminin tasarım sürecindeki yerine dikkat çekiyor: "Malzemeyle düşünmeliyiz. Malzemeyle düşünmeye başladığımızda sonuçta elde edeceğimiz yapı başlangıçta düşündüğümüz yapı olur ve bütün detayları bu düşüncenin içinden akar."

1.Eylül.2010 14:56

  Mimar uygulanmış yapıları üzerinde ne kadar hak sahibidir?

  "Bizim ülkemizde, inşa edilmiş olan bütün yapılar söz konusu olduğunda mimar imzası taşıyanların sayısı çok azdır. Eğer yasal bir zorunluluk olmasaydı, mimar imzası olan yapıların sayısı çok daha az olurdu çünkü mimarın ne işe yaradığı konusunda genel olarak anlaşılmaz bir durum var ve mimar hala zorunlu bazı evrakları imzalayan ve imzayı attıktan sonra konuyla ilişkisi kesilen bir teknokrat olarak anlaşılıyor.

  Bayındırlık Bakanlığı, ..

  1 Yorum
  19.Nisan.2010 13:52

   Cami yarışmasında gençlerin avantajı neydi?

   "Açıkçası şöyle olabilir: Gençler için bu da konulardan biri. Tabula rasayı belki de böyle anlamak mümkün. Şu anda mimarlık eğitimi alan, son sınıftaki öğrencilerin %75'i Aya Sofya'ya girmemiştir. Bu kötü bir şey mi, yoksa iyi bir şey mi? Benim aldığım mimarlık eğitiminde bu feci bir şeydi, kabul edilemezdi. Fakat sonuçlara bakınca da "İyi bir şey olabilir mi acaba?" diye düşünüyorum. Çünkü gençlerin öyle bir yorgunlukları, bağlantıları, ..

   5 Yorum
   Toplam 1 sayfa, 4 yazı
   SOSYAL MEDYA   YENİ MİMAR BÜLTEN

   Yorumlar ve haberler hakkında e-posta almak için bültenimize kayıt olun.